اخبار فناوری

قابلیت تشخیص چهره پیکسل ۸ چندان ایمن نیست

پس از معرفی رسمی پیکسل ۸ و پیکسل ۸ پرو در اوایل ماه جاری میلادی، سرانجام این گوشی های هوشمند به دست مشتریان رسیدند. این دو پرچمدار ویژگی های جدیدی داشته که یکی از این ویژگی ها مورد توجه قرار گرفته است. هم اکنون کاربران سری پیکسل ۸ می‌توانند از قابلیت تشخیص چهره برای پرداخت های خود استفاده کنند. اما به نظر می‌رسد که این سیستم چندان ایمن نیست. با مایفون مگ همراه باشید تا به جزئیات این گزارش بپردازیم.

قابلیت تشخیص چهره پیکسل ۸ پرو فریب می‌خورد!

کاربران سری پیکسل ۸ می‌توانند از قابلیت تشخیص چهره گوشی خود برای احراز هویت استفاده کنند. گوگل ادعا می‌کند که قابلیت مذکور مطابق با بالاترین استاندارد بیومتریک اندروید، یعنی کلاس ۳، است. هم اکنون اما یک کاربر Reddit نشان می‌دهد که این سیستم Face Unlock ممکن است در برخی شرایط، مستعد سوء استفاده باشد. گفته شده که سیستم تشخیص چهره پیکسل ۸ پرو هر بار با چهره برادر کاربر گوشی، باز می‌شود؛ علیرغم اینکه آن دو برادر شبیه یکدیگر نیستند. سال گذشته، قابلیت تشخیص چهره مجدداً با سری پیکسل ۷ معرفی شد. گوگل اشاره کرده که سری پیکسل ۸ می‌تواند از این روش برای تأیید اعتبار استفاده کند. قابلیت تشخیص چهره گوشی های گوگل بیشتر بر پیشرفت‌های مبتنی بر یادگیری ماشین/هوش مصنوعی تکیه می‌کند.

Pixel 8 Pro

در تلاش برای توضیح این وضعیت، کاربر آسیب‌دیده اظهار می‌دارد که احتمالا پیکسل ۸ پرو برادر او را دوقلو تشخیص می‌دهد. البته که آنها دوقلو نیستند. وی سیستم تشخیص چهره پیکسل را بر روی پدر خود نیز آزمایش کرده، اما گوشی باز نشده است. خیلی زود است که این اتفاق را، یک نگرانی امنیتی جدی در نظر بگیریم. کاربر Reddit ادعا می‌کند که Extend Unlock فعال نکرده است. این واقعیت که گوگل با Face Unlock بدون استفاده از سخت افزار اختصاصی توانسته به سطح بالایی از امنیت دست یابد، واقعاً قابل توجه بود. با این حال، همان‌طور که چندین اتفاق در گذشته نشان داده است؛ حتی استفاده از سخت‌افزار اختصاصی، مانند کاری که اپل با روش احراز هویت Face ID در آیفون ها و مدل‌های آیپد پرو انجام می‌دهد، نیز می‌تواند در شرایط خاص فریب بخورد.

البته لازم به ذکر است که امکان باز شدن قفل آیفون یا آیپد توسط یک فرد تصادفی با Face ID، معادل ۱ در ۱,۰۰۰,۰۰۰ است. البته، اپل اشاره می‌کند که احتمال تطابق تصادفی با خواهر و برادر یا کودکان زیر ۱۳ سال بیشتر است؛ زیرا که ویژگی‌ های متمایز کننده صورت آنها کامل نیست. همان‌طور که منبع این گزارش اشاره می‌کند، کاملاً محتمل است که سیستم تشخیص چهره Pixel 8 و 8 Pro نیز طعمه این پدیده شده باشد. به خصوص که کاربر مذکور، به اشتباه گرفته شدن با برادر خود اشاره می‌کند. با این وجود، هنوز برای قضاوت کردن خیلی زود است‌. امیدواریم که این موضوع شفاف‌تر شود. زیرا که کاربران بیشتری در روز های آینده، پیش سفارش پیکسل ۸ خود را دریافت می‌کنند.

تشخیص چهره پیکسل ۷ گوگل آنقدرها ایمن نیست

نظر شما درباره گوشی های هوشمند پرچمدار کمپانی گوگل چیست؟

منبع: https://مایفون مگ.ir/2023/10/15/%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D8%B4%D8%AE%DB%8C%D8%B5-%DA%86%D9%87%D8%B1%D9%87-%D9%BE%DB%8C%DA%A9%D8%B3%D9%84-%DB%B8-%DA%86%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86-%D9%86%DB%8C/

تحریریه مای فون مگ

محمدصادق مجدی

محمدصادق مجدی هستم با بیش از 14 سال سابقه بازاریابی و تولید محتوای تکنولوژی برآنم که اطلاعاتم را با شما به اشتراک بذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا