اخبار فناوری

شبکه‌های اجتماعی فیلترشده در ایران، داخلی سازی خواهند شد و در دسترس قرار می‌گیرند؟

ماجرای بی‌فایده فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام در کنار شمار پرتعداد دیگر پلفترم‌های فیلتر شده، در نهایت کاربران را به سمتی پیش برده که همه حداقل یک ابزار دورزدن محدودیت‌های موجود را روی موبایل خود داشته باشند. همانطور که می‌توانید از میزان بازدید و بازخورد این پلتفرم‌های اجتماعی در بین کاربران ایرانی متوجه شوید، فیلترینگ واقعا کار خاصی انجام نداده به جز این که مسبب هزینه اضافه بوده و کیفیت دسترسی را کاهش داده است. آنطور که پیداست مسئولین هم متوجه این موضوع هستند و گفته شده که احتمالا به زودی شبکه‌های اجتماعی فیلترشده در ایران، داخلی سازی خواهند شد و در دسترس قرار می‌گیرند.

عاقبت شبکه‌های اجتماعی فیلترشده در ایران چه می‌شود؟

در این رابطه رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت:

با توجه به تجربه یک سال گذشته که پیشرفتی در حوزه دسترسی به سکوهای فیلتر شده نداشتیم، دو راهکار جایگزین پیدا شد که با کمک ابزارهای فنی و دوستان دانش بنیان توانسته‌اند ساز و کاری بگذارند که قوانین و مقررات ما پیاده و در دسترس قرار بگیرد و اکنون در مرحله آزمایش قرار دارد.

سید محمد امین آقامیری -رئیس مرکز ملی فضای مجازی- در حاشیه یک جلسه درباره برنامه این مرکز برای رفع فیتر پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی اظهار کرد:

اتفاق مهمی که افتاد ما در ساز و کار قبلی خود اعلام کردیم که سکوی خارجی باید تعهد دهد اما با توجه به تجربه یک سال گذشته در این زمینه که پیشرفتی در این حوزه نداشتیم، دو راه کار جایگزین پیدا شد.

وی افزود: سکوها یا دسترس هستند یا ما را تحریم کرده‌اند یا مسدود هستند. سکوهای تحریمی را قرار شد مجوز ابزارهای تحریم شکن صادر شود تا در اختیار مردم قرار بگیرد. درباره سکوهای مسدود شده اگر کسی به نمایندگی از آنها یا به وسیله واسطه مذارکاتی انجام دهند که قوانین و مقررات ما را رعایت کنند در نتیجه مشخص می‌شود. درحال حاضر کارهایی شروع شده و به صورت شخصی یکی دو نمونه آزمایش کردم که خوب بوده است.

آقامیری در ادامه گفت:

در واقع از طریق سکوهای داخلی و ابزار های فنی توانسته‌اند سکوهای خارجی را درچارچوب مقررات در دسترس قرار دهد. چیزی که برای ما اصل است پیاده شدن قوانین و مقررات است که با کمک ابزارهای فنی و دوستان دانش بنیان توانسته‌اند ساز و کاری بگذارند که قوانین و مقررات ما پیاده و در دسترس قرار بگیرد و به صورت کلی درحالت آزمایش است؛ اما طبق بررسی‌ها سرعت و کیفیت طرح خوب بوده است.

بالاخره چه اتفاقی خواهد افتاد؟

متاسفانه توضیحات خیلی شفاف و واضح نیست اما احتمالا چیزی که شاهد آن باشیم، کلاینت‌های غیررسمی مانند کلاینت‌های غیررسمی تلگرام در سال‌های قبل؛ دوباره ظهور کنند. عموما امنیت این سرویس‌ها پایین است اما باید صبر کرد و دید که چه اتفاقی در نهایت رخ خواهد داد.

شما ترجیح می‌دهید فیلترینگ را دور بزنید و از راه‌های رسمی به شبکه‌های اجتماعی دسترسی داشته باشید یا از راه‌های جایگزین بدون فیلتر استفاده نمایید؟

منبع: https://مایفون مگ.ir/2024/03/17/%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C-%D9%81%DB%8C%D9%84%D8%AA%D8%B1%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%8C-%D8%AF/

محمدصادق مجدی

محمدصادق مجدی هستم با بیش از 14 سال سابقه بازاریابی و تولید محتوای تکنولوژی برآنم که اطلاعاتم را با شما به اشتراک بذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا