اخبار فناوری

تنظیم و ثبت صورتجلسه تغییر روزنامه شرکت‌ها چگونه است؟

باید بدانید یکی از مواردی که در اساسنامه شرکت‌ها به آن اشاره می‌شود، نام روزنامه کثیرالانتشار است که شرکت برای اطلاع‌رسانی فعالیت‌های خود به آن آگهی می‌دهد. تغییر روزنامه شرکت نیز همانند دیگر تغییرات شرکت نیاز به طی کردن مراحل قانونی و ثبت رسمی دارد.

فرآیندی که در آن ثبت شرکت‌ها تغییرات انجام می‌گیرد، درواقع تصمیماتی برای تغییر در اعضا یا ساختار شرکت یا سرمایه و نام و … روی می‌دهد و این تصمیمات باید طی یک جلسه که نوع جلسات هم متفاوت می‌باشد تنظیم شوند. آگاهی از اینکه کدام تغییرات نیاز به چه مجمع و جلسه‌ای و چه صورتجلسه دارد و یا فلان تغییرات نیاز به چند صورتجلسه دارد هم در انجام توسط خودتان ضروری است.

به موجب ماده‌ی ۲۰۰ قانون تجارت، ثبت ثبت آگهی تغییرات ذیل در شرکت‌ها الزامی است:

الف- تغییر اساسنامه

ب- تمدید مدت شرکت، زائد بر مدت مقرر

ح- انحلال شرکت، حتی در مواردی که انحلال به واسطه‌ی انقضای مدت شرکت صورت گیرد.

د -تعیین کیفیت تفریغ حساب یا تبدیل شرکا یا خروج بعضی از آن ها از شرکت.

ه -تغییر اسم شرکت

و- در هر تقسیم راجع به مورد معین ماده‌ی ۵۸ قانون تجارت در ماده‌ی نهم نظامنامه‌ی قانون تجارت، علاوه بر موارد بالا، تغییر مدیر یا مدیران شرکت هم افزوده شده است.

تنظیم صورتجلسه تغییر روزنامه شرکت کثیرالانتشار

به دلایل گوناگونی تغییر روزنامه کثیرالانتشار شرکت‌ها انجام می‌گیرد. تعطیلی یا توقیف روزنامه‌ها، بالا رفتن تعرفه آگهی‌ها و از همه مهمتر تغییر روزنامه یک شرکت از روزنامه‌های پرهزینه همچون «ایران» به کم‌هزینه همچون «اعتدال» از رایج‌ترین علت‌های این تصمیم‌گیری هستند. اگر روزنامه منتخب شرکت دیگر چاپ نشود، آگهی دعوت از سهامداران یا شرکا برای تشکیل مجامع عمومی باید در نشریه دیگری منتشر شود. سپس این موضوع باید در صورت‌جلسه تغییر روزنامه کثیرالانتشار شرکت قید شود و به امضا هیئت‌مدیره برسد. در صورتی که فعالیت روزنامه قدیمی ادامه دارد، انتخاب روزنامه جدید منوط به برگزاری جلسه و انتشار آگهی آن در روزنامه منتخب جدید خواهد بود.

صورتجلسه تغییر روزنامه شرکت‌ها چگونه تنظیم می‌شود؟

تا زمانی که شرکا قصد تغییر روزنامه شرکت را نداشته باشند، انتخاب اولیه آنها دارای اعتبار خواهد بود. تنظیم صورتجلسه تغییر روزنامه کثیرالانتشار شرکت‌ها پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه یا به طور فوق‌العاده خواهد بود. این نشست باید با رسمیت قانونی برگزار شود و این برگه باید به امضای تمام حاضران برسد.

انواع صورتجلسه تغییر روزنامه شرکت‌ها:

صورتجلسه تغییر روزنامه شرکت با مسئولیت محدود، تضامنی و نسبی

صورتجلسه تغییر روزنامه شرکت‌های با مسئولیت محدود از طریق برگزاری مجمع عمومی و رای اکثریت اعضا تنظیم می‌شود. گفتنی است که این تغییر با اصلاح بند مربوط به روزنامه کثیرالانتشار در اساسنامه نهایی می‌شود. البته انتخاب روزنامه کثیرالانتشار و قید آن در اساسنامه برای شرکت‌های با مسئولیت محدود الزامی نیست.

صورتجلسه تغییر روزنامه شرکت سهامی خاص

تغییر روزنامه شرکت‌های سهامی خاص با برگزاری مجمع عمومی و رای اعضا انجام می‌شود. ثبت این تغییر با اصلاح بند مربوط به روزنامه کثیرالانتشار در اساسنامه نهایی خواهد شد و طی کردن کامل این روند طبق قانون الزامی است.

صورتجلسه تغییر روزنامه کثیرالانتشار تعاونی‌ها

صورتجلسه تغییر روزنامه شرکت‌های تعاونی‌ با تصویب اعضا در مجمع و اصلاح آن در اساسنامه انجام می‌گیرد. البته ثبت نهایی آن منوط به تایید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

صورتجلسه تغییر روزنامه موسسات غیر تجاری

تغییر روزنامه کثیرالانتشار موسسه‌های غیرتجاری با رای‌گیری اعضا انجام می‌شود. این مجموعه‌ها نیز پس از تصمیم‌گیری باید اساسنامه خود را اصلاح نمایند.

مدارک لازم برای ثبت صورتجلسه تغییر روزنامه

صورت‌جلسه تغییر روزنامه شرکت (تنظیم این سند نشان‌دهنده موافقت اعضا با روزنامه کثیرالانتشار منتخب است.)

مدارک شناسایی هیئت‌مدیره و بازرسان (کپی شناسنامه و کارت ملی آنها برای این منظور کفایت می‌کند.)

اسناد تاسیس شرکت (شامل اساسنامه، شرکت‌نامه و آگهی روزنامه رسمی تاسیس یا آخرین تغییرات)

مراحل ثبت صورتجلسه تغییر روزنامه

در مرحله ابتدایی برای ثبت قانونی تغییر روزنامه کثیرالانتشار شرکت، تنظیم صورت‌جلسه مد نظر می‌باشد. این برگه پس از امضای اعضا، به همراه مدارک شناسایی شرکا و اطلاعات کمپانی از طریق پست به اداره ثبت شرکت‌ها فرستاده می‌شود. کارشناسان این مرکز مدارک ارسالی را با دقت بررسی می‌کنند و اگر نقصی در آنها مشاهده کنند، آنها را بازمی‌گردانند. پس از رفع نواقص، پرونده دوباره به جریان می‌افتد.

در پایان، با تایید بازرسان این اداره، گواهی ثبت تغییر روزنامه شرکت صادر می‌شود. مرحله نهایی تغییر روزنامه شرکت، چاپ آگهی در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و سپس انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار جدید است.

استعلام آخرین تغییرات شرکت‌ها از طریق روزنامه

استعلام و پیگیری تغییرات شرکت، برای تمامی انواع شرکت‌های که در قانون تجارت هستند، همچون شرکت سهامی خاص، امکان پذیر است. نحوه استعلام تغییرات شرکت، برای اشخاص اشخاص ثالث، متفاوت از انجام پیگیری از طرف خود شرکت و نماینده قانونی آن است.

سامانه استعلام و پیگیری تغییرات شرکت، برای اعضای شرکت (سامانه جامع ثبت شرکت‌ها): در ابتدا می‌توان گفت استعلام و پیگیری تغییرات شرکت و دریافت صورت جلسه تغییرات، در واقع، یکی از خدمات سامانه جامع ثبت شرکت‌ها می‌باشد. این سامانه، به آدرس اینترنتی «irsherkat.ssaa.ir» شناخته می شود.

سامانه استعلام و پیگیری تغییرات شرکت، برای اشخاص ثالث ( سامانه روزنامه‌های رسمی و کثیرالانتشار) : سایت روزنامه رسمی به آدرس اینترنتی «www.rrk.ir» شناخته می‌شود. این سامانه، تمامی اطلاعات مرتبط با شرکت ها را در قالب آگهی در اختیار اشخاص ثالث قرار می‌دهد که نحوه استعلام تغییرات شرکت و دریافت اطلاعات مرتبط با تغییرات شرکت، تنها با درج نام شرکت امکان پذیر است.

سامانه هوشمند پرداخت و استعلام روزنامه کثیرالانتشار

از طریق سامانه پرداخت و استعلام روزنامه کثیرالانتشار آسان ثبت شما می‌توانید به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به پرداخت هزینه آگهی روزنامه کثیرالانتشار شرکت خود اقدام نمایید. با دنبال کردن راهنمای سامانه آسان‌ثبت می‌توانید به راحتی این روند قانونی را به انجام برسانید. همچنین می‌توانید مراحل ثبت و پرداخت هزینه را با کمک و پشتیبانی تیم آسان ثبت انجام دهید.

از آنجایی که این خدمات تخصصی هستند و استفاده از آن‌ها نیاز به دانش و مشاوره دارد و قوانین آن‌ها مدام در حال تغییر و به‌ روزرسانی است، کاری که آسان ثبت در راستای فعالیت‌های ثبتی شما انجام می‌دهد شفاف‌سازی و ساده‌سازی فرآیندها برای مشتریان است.

ثبت صورتجلسه تغییر روزنامه شرکت چقدر زمان می‌برد؟

روند ثبت صورتجلسه تغییر روزنامه کثیرالانتشار شرکت به طور معمول حدود ۱۰ روز کاری زمان می‌برد. کارشناسان اداره ثبت شرکت‌ها در این مدت به بررسی و تطبیق دادن اسناد و مدارک ارائه شده می‌پردازند و پس از تایید آنها است که گواهی چاپ آگهی تغییر روزنامه شرکت صادر می‌شود.

گفتنی است که مجموعه‌های دارای مجوز از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی باید این تحولات را جداگانه به اطلاع به این دستگاه‌ها برسانند و نامه‌ای با مضمون بلامانع بودن این تغییرات را از آنها دریافت کنند. به طور مثال، مجوزهای صورت‌جلسه تغییر روزنامه کثیرالانتشار شرکت‌های تعاونی از وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی صادر می‌شود.

هزینه ثبت صورتجلسه تغییر روزنامه شرکت‌ها

هزینه ثبت رسمی تغییر روزنامه شرکت علاوه بر مبلغ حق‌الثبت قانونی، شامل تعرفه درج آگهی در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار جدید می‌شود. این مبلغ بسته به ابعاد کادر و تعداد کاراکتر متن آگهی متغیر است. در محاسبه هزینه‌ها گاهی این مبلغ را در نظر نمی‌گیرند، در حالی که چاپ آگهی تغییر در روزنامه کثیرالانتشار طبق قانون الزامی است. بنابراین، کامل کردن روند ثبت قانونی تغییرات در ایران

مستلزم در نظر گرفتن تمام این هزینه‌ها است. گفتنی است که پس از ثبت شدن تغییر روزنامه کثیرالانتشار باید کپی آگهی ثبتی آن در روزنامه رسمی به سازمان امور مالیاتی کشور فرستاده شود و فرم مخصوص تغییر روزنامه در حوزه مالیاتی شرکت تکمیل شود. این کار به منظور جایگزین کردن اطلاعات جدید کمپانی در بانک اطلاعاتی این سازمان انجام می‌گیرد.

منبع: https://مایفون مگ.ir/2023/12/10/%D8%AA%D9%86%D8%B8%DB%8C%D9%85-%D9%88-%D8%AB%D8%A8%D8%AA-%D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA%D8%AC%D9%84%D8%B3%D9%87-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%B4%D8%B1%DA%A9/

محمدصادق مجدی

محمدصادق مجدی هستم با بیش از 14 سال سابقه بازاریابی و تولید محتوای تکنولوژی برآنم که اطلاعاتم را با شما به اشتراک بذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا