اخبار فناوری

بهترین راه خرید کارت گرافیک | آشنایی با انواع کارت گرافیک

یکی‌از قطعات سخت‌افزاری بسیار مهمی که در زمان خرید لپتاپ یا کامپیوتر باید به مشخصات آن دقت کنید، کارت گرافیک است چراکه این قطعه با عملکرد و تصویری که برروی صفحه نمایش سیستم شما قرار می‌گیرد رابطه مستقیم دارد و در نتیجه اگر این قطعه ضعیف عمل کند، گرافیک سیستم شما نیز ضعیف عمل خواهد کرد و بلاعکس اکر این قطعه قوی باشد، گرافیک سیستم شما نیز قوی خواهد بود.

اگر جزو کسانی هستید که قرار است با لپتاپ یا کامپیوتر خود کارهای گرافیکی انجام دهید یا از همه مهم‌تر بازی‌های سنگین با گرافیک بالا را اجرا کنید، خرید کارت گرافیک مناسب اولین چیزی است که باید به آن توجه لازم را داشته باشد؛ به همین سبب دراین مطلب قرار است باهم بررسی کنیم که کارت گرافیک چیست؟ چه کاربردی دارد و چه تاثیری برروی عملکرد سیستم شما خواهد گذاشت.

کارت گرافیک چیست؟

برای آن‌که بتوانیم در فرآیند خرید کارت گرافیک بهترین عملکرد را داشته باشیم و مناسب‌ترین آن را انتخاب کنیم نیاز است که ابتدا با چیستی و ماهیت این قطعه بیشتر آشنا شویم.

کارت گرافیک در واقع قطعه‌ای سخت‌افزاری است که وظیفه رندر کردن داده‌های گرافیکی با بالاترین کیفیت برروی نمایشگر سیستم شما را برعهده دارد و به زبان ساده‌تر این قطعه یک کارت توسعه‌دهنده گرافیکی برای کامپیوترها است که سبب ارائه و نمایش تصاویر با بهترین کیفیت برروی نمایشگرها می‌شود.

این قطعه بسیار مهم باعنوان GPU نیز شناخته می‌شود که وظبفه پردازش بخشی‌از داده‌ها در جهت تسهیل کار پردازشگر مرکزی دستگاه را برعهده دارد و به عبارتی دیگر کارت گرافیک برای پردازش بخشی‌از داده‌ها به یک پردازنده مجهز است که وظیفه پردازش و محاسبات نرم‌افزارها را برعهده داشته و با پردازش بخش بزرگی از داده‌ها سبب کاهش بار پردازشگر مرکزی و در نتیجه عملکرد و سرعت بهتر دستگاه شما می‌شود.

انواع کارت گرافیک (GPU)

کارت گرافیک در دو مدل مستقل (dedicated) و یکپارچه (Integrated) تولید و عرضه می‌شود که البته مدل‌های دیگری نیز برای این قطعه وجود دارد اما اصلی‌ترین انواع آن به همین دو مدل محدود می‌شود که در ادامه قرار است هر مدل را از نظر کارایی، عملکرد و قیمت کارت گرافیک بایکدیگر بررسی و مقایسه کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

کارت گرافیک مستقل (dedicated)

کارت گرافیک ارزان

در زمان خرید کارت گرافیک، یکی‌از بهترین قطعه‌هایی که می‌توانید برای سیستم خود تهیه کنید همین نوع مستقل است که با عناوین Discret و Inivialdual نیز شناخته می‌شود چراکه این نوع کارت گرافیک برروی یک قطعه جداگانه از مادربرد طراحی می‌شود و در نتیجه از قدرت بسیار بالایی هم برخوردار است و گیمرها و ادیتورها برای برطرف کردن نیاز خود تنها به این نوع رجوع می‌کنند.

یکی‌از نکات مثبت این نوع، قابلیت جابه‌جایی و ارتقا آن است که به عبارتی دیگر با خرید کارت گرافیک از نوع مستقل می‌توانید هر زمانی که بخواهید آن را با یک کارت گرافیک قدرتمندتر عوض کرده و درنهایت قدرت و کیفیت گرافیکی سیستم خود را ارتقا دهید و لازم به‌ذکر است که دو شرکت Nvidia و AMD جزو بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین تولیدکنندگان کارت گرافیک در جهان تلقی می‌شوند.

مزایا و معایب خرید کارت گرافیک مستقل:

  1. ۱- بالابردن سرعت پردازش و کیفیت بهتر تصاویر
  2. ۲- امکان جابه‌جایی و ارتقا آسان
  3. ۳- مناسب برای بازی و کارهای گرافیکی سنگین
  4. ۴- بالا بودن قیمت کارت گرافیک
  5. ۵- امکان آسیب دیدن در زمان نصب

کارت گرافیک یکپارچه (Integrated)

کارت گرافیک ارزان

نوع دیگری که در زمان خرید کارت گرافیک با آن برخورد خواهید کرد یکپارچه است که درواقع در این نوع، کارت گرافیک برروی مادربرد نصب شده و برای کاربرانی مناسب است که قصد دارند از سیستم خود استفاده‌های روزمره و معمولی مثل تماشای فیلم، اجرای بازی‌های سبک با گرافیک پایین، استفاده‌از نرم‌افزارهای سبک مثل آفیس و غیره داشته باشند.

یکی‌از نکات مثبت این نوع، اشغال کردن فضای بسیار کم و همچنین مصرف پایین برق است که این ویژگی می‌تواند برای برخی‌از کاربران حیاتی باشد؛ البته ازاین موضوع هم  نباید غافل شویم که نوع یکپارچه به‌عنوان کارت گرافیک ارزان و مقرون‌به‌صرفه تلقی می‌شود و برای کاربرانی که به‌دنبال راه‌اندازی یک سیستم معمولی هستند بهترین گزینه است.

مزایا و معایب خرید کارت گرافیک یکپارچه :

  1. ۱- اندازه کوچک‌تر و مصرف کمتر برق
  2. ۲- تولید گرمای کمتر و عدم نیاز به فن کولینگ اضافه
  3. ۳- پایین بودن قیمت کارت گرافیک
  4. ۴- کاربری محدود و عدم ارتقا و جدا شدن از سیستم
  5. ۵- نامناسب برای بازی‌های گرافیکی سنگین

ارتباط قیمت کارت گرافیک با عملکرد آن

همان‌طورکه در بخشی قبلی به آن اشاره کردیم؛ قیمت کارت گرافیک نوع مستقل از یکپارچه کمی بیشتر است اما این امر سبب نمی‌شود تا ما کارت گرافیک یکپارچه را به‌دلیل ارزان‌تر بودن کنار بگذاریم بلکه باید ابتدا نیاز و ویژگی‌های سیستم خود را بررسی کرده و سپس ارتباط بین قیمت کارت گرافیک و عملکرد آن را پیدا کنیم چراکه ارزان‌تر بودن همیشه به‌معنای ضعیف بودن نیست و در حقیقت این موضوع هیچ مانعی برای لذت بردن از بازی‌ها و برنامه‌های گرافیکی سنگین نخواهد بود.

تاثیر کارت گرافیک در عملکرد سیستم

کارت گرافیک ارزان

انتخاب و خرید کارت گرافیک مناسب برای سیستم از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه این قطعه سبب بالابردن سرعت اجرای برنامه‌های گرافیکی و پردازش اطلاعات مربوط به آن‌ها می‌شود و همچنین کمک می‌کند تا دستوراتی که کاربر به سیستم می‌دهد، به‌صورت هم‌زمان و با فشار کمتری پردازش شود.

حالا برای درک بهتر تاثیر کارت گرافیک در عملکرد سیستم به این مثال توجه کنید:

فرض کنید که درحال ویرایش عکس یا ویدئو هستید که برای دریافت نتیجه بهتر باید با برنامه‌های گرافیکی سنگین کار کنید و درنهایت پس‌از پایان کار نیز این برنامه‌ها باید تصاویر طراحی شده شما را با بهترین کیفیت نشان دهند که به‌این‌کار رندر کردن می‌گویند و معمولاً سیستم‌هایی که کارت گرافیک ضعیفی دارد، برای اجرای فرآیند رندر کردن نیاز به زمان بیشتری خواهند داشت؛ در نتیجه داشتن یک کارت گرافیک مناسب و قدرتمند این امکان را به شما می‌دهد تا همه این‌کارها را با سرعت بیشتر اجرا کرده و صدالبته تصاویر باکیفیت‌تری داشته باشید.

جدا از موارد گفته شده؛ خرید کارت گرافیک مناسب می‌تواند در اجرای سریع و بی‌نقص بازی‌های کامپیوتری و همچنین اجرای برنامه‌ها و پردازش اطلاعات نیز تاثیرگذار باشد.

بهترین راه خرید کارت گرافیک

کارت گرافیک ارزان

پس‌از آن‌که با ماهیت کارت گرافیک و انواع آن آشنا شدید وقت آن است که به شما عزیزان کمک کنیم تا بتوانید با بهترین راه خرید کارت گرافیک مناسب سیستم خود آشنا شوید و بدون هیچ وقفه‌ای به‌سراغ راه‌اندازی سیستم خود بروید.

بهترین راهی که می‌توانید با تکیه برآن به‌راحتی اقدام به خرید کارت گرافیک ارزان و مناسب نیاز خود کنید، مراجعه به فروشگاه‌های معتبری چون اگزو گیم است که ضمن ارائه مشاوره قبل از خرید، کالاهای متنوع و اصل را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

مزایای خرید کارت گرافیک از فروشگاه اگزو گیم چیست؟

فروشگاه اگزو کار خود را از سال 95 به‌صورت تخصصی در زمینه لوازم جانبی کامپیوتر، لپتاپ، کنسول بازی و مشاوره قبل از خرید آغاز کرد و تاکنون نیز با ادامه فعالیت خود توانسته رضایت جمع کثیری‌از کاربران و عاشقان ابزارهای گیمینگ را جلب کند؛ همچنین این فروشگاه به‌عنوان یکی‌از نمایندگان فروش محصولات برندهای معتبری چون ریزر، ایسوس، لاجیتک، ای ام دی و غیره این تضمین را می‌دهد که قیمت کارت گرافیک در این فروشگاه نسبت‌به فروشگاه‌های دیگر بسیار مناسب‌تر بوده و با بهترین بسته‌بندی در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد.

 

منبع: https://مایفون مگ.ir/2023/05/31/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%DA%A9-%D8%A2%D8%B4%D9%86%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7/

تحریریه مای فون مگ

محمدصادق مجدی

محمدصادق مجدی هستم با بیش از 14 سال سابقه بازاریابی و تولید محتوای تکنولوژی برآنم که اطلاعاتم را با شما به اشتراک بذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا