راهنمای خریدبررسی و مقایسه

کدام گوشی تاشو برای شما مناسب است؟

بهترین گوشی تاشو در بازار چیست؟

Motorola Razr 2020و Samsung Galaxy Z Flip :کدام گوشی تاشو برای شما مناسب است؟

بهترین گوشی تاشو در بازار چیست؟

حالا که موتورولا رازر ۲۰۲۰ جدید جایگزین نوع قبلی اش شده ما شانس دیگری برای مقایسه بهترین گوشی تاشوی موجود در بازار را داریم.بنابراین  چطور موتورولا رازر ۲۰۲۰ و سامسونگ گلکسی زد فلیپ به نتیجه می رسند؟

Razr 2020 و Z Flip ممکن است تا حد زیادی شبیه به نظر برسند ،اما مشخصات و عملکردشان نسبتاً متفاوت است.به طور کلی،Z Flip مشخصات بهتر و صفحه نمایش واضح تری دارد،درحالیکه Razr 2020 از ظاهری براق و صفحه نمایش بیرونی کاربردی برای استفاده محدود از برنامه و همچنین استفاده از دوربین برخوردار است.

اندازه تلفن های هوشمند تاشو هنوز خیلی ابتدایی است،و این گوشی های منحصر به فرد در نوع خود از اولین نمونه هایی هستند که هر کدام با فلسفه طراحی خاص خود به بازار عرضه می شوند.بنابراین درحالیکه ما ممکن است گوشیهای دیگر را ترجیح دهیم،اما این گوشی ها رویکرد متفاوتی برای چالش ساخت یک تلفن هوشمند معمولی هستند که می توانند از وسط تا شوند.

بنابراین بدون اغراق،در اینجا به طور دقیق تفاوت بین Motorola Razr 2020 و Samsung Z Flip بخش به بخش بیان شده است.

قیمت Motorola Razr 2020 و Samsung Galaxy Z Flip

موتورولا رازر ۲۰۲۰ جدید در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ به عنوان پیگیری موتورولا رازر ۲۰۱۹ رونمایی شد،که با تاخیر در ماه فوریه ۲۰۲۰ در ایالات متحده امریکا عرضه شد.سامسونگ زد فلیپ در جعبه گشایی سامسونگ در ۱۱ فوریه ۲۰۲۰ معرفی و در ۱۴ فوریه عرضه شد.

با یک مقایسه ساده قیمت،رازر ۲۰۲۰ جدید با قیمت ۱۳۹۹ دلار / ۱۳۹۹ یورو (حول وحوش ۱۹۲۲ دلار استرالیا) در مقابل قیمت زد فلیپ با قیمت ۱۳۸۰ دلار / ۱۳۰۰ یورو (حول وحوش ۲۰۵۰ دلار استرالیا) در خرده فروشی کمی بیشتر می ارزد.برای تلفنهایی با عملکرد مزیت پایین این یک قیمت گزاف است.از Samsung Galaxy Z Flip دور از انتظار نیست که قیمتش ۱۹۹۹ دلار / ۱۷۹۹ یورو / ۲۹۹۹ دلار استرالیا باشد.

گزارش به اینجا ختم نمی شود:حال آنکه Razr 2020 بسیار گسترده تر از نوع قبلی اش در دسترس است.در امریکا،آن در Best Buy ، B&H Photo ، Amazon.com و Motorola.com و در T Mobile و AT&T و بعداً انتظار می رود در Q3 در سال ۲۰۲۰ در دسترس قرار بگیرد.در بریتانیا،جایی که این تلفن Motorola Razr 5G نامیده می شود،مردم می توانند آنرا به صورت تک رنگ (Polished Graphite) از فروشگاههای O2،Vodafone،Tesco،John Lewis،Amazon،Carphone Warehouse و در Motorola.co.uk خریداری کنند.رنگهای دیگر (Liquid Mercury و Blush Gold) فقط در وب سایت Motorola موجود می باشد.

Samsung Z Flip در امریکا در فروشگاههای AT&T و Sprint و همچنین در خرده فروشیهایی مانند Best Buy و وب سایت Samsung  عرضه گسترده ای دارد،اگرچه همه گیری کووید ۱۹ زنجیره های عرضه اش را تحت تاثیر قرار داده و دسترسی به آنرا محدود کرده است.

طراحی Motorola Razr 2020 و Samsung Galaxy Z Flip

: شباهتهای بین دو گوشی تاشو با یک صفحه نمایش داخلی به اندازه یک تلفن هوشمند معمولی تفاوتهای واقعی آنها را در طراحی و کاربرد نشان نمی دهد.

به صورت واضح تر بیان می کنیم.قابلیت تاشو بودن در گوشیهای تاشو باعث می شود که وقتی بسته می شوند  نصف اندازه تلفن های هوشمند معمولی می شوند،به اندازه ای که حتی در جیبهای کوچک هم جا می شوند.قابلیت تاشویی باعث می شود که آنها ضخیم تر از تلفنهای استاندارد شوند،اگر چه Razr 2020  از دو مدل دیگر نازک تر است( ۱۶ میلیمتر Razr و ۱۷٫۳ میلیمتر Z Flip می باشد).

سایز گوشی های تاشو وقتی باز می شوند به اندازه گوشی های هوشمند استاندارد می باشد با تمام امکاناتی که انتظار دارید : دکمه های قفل و صدا در کنار گوشی،هدفون در بالا،پورت USB-C و اسپیکرها در پایین گوشی قرار دارند و جک ۳٫۵ میلیمتری که در هیچ گوشی ای وجود ندارد.

Motorola Razr 2020 یک تلفن براق و براق با انتهای کوتاه ترکه در پایین گوشی تا می شود.با نگاهی به گذشته قطعا شبیه به طرح Razr V3 اریجینال می باشد،در حالی که لولاهای تحت فشارش به آن اجازه می دهد با ضربه محکم و ناگهانی باز و بسته شود.فشار خیلی زیادی وجود دارد تا تلفن را در هر زاویه دیگر باز نگه دارد.

اما Samsung Galaxy Z Flip چنین نیست.این تلفن می تواند تقریباً در هر زاویه ای باز بماند،وحتی در صورت استفاده از این روش قابلیت های دیگری نیز وجود دارد،اساساً صفحه نمایش را به دو قسمت گفتار و عکس سلفی آزاد تقسیم می کند.

این حاکی از فلسفه تجربه کاربرشان می باشد.Razr از مینی نمایشگر بیرونی برای نوشتن متن،گرفتن عکسهای سلفی و محدود کردن عملکرد برنامه استفاده کرد.Samsung Galaxy Z Flip می تواند در زوایای مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.به طوریکه صفحه نمایش بیرونی اش بسیار کوچک است،اغلب برای کنترل زمان و رسانه اصلی استفاده می شود – اگر بتوانید عکسها را در صفحه ۱٫۱ اینچی ببینید می توان سلفی هایی که با تلفن بسته گرفته شده است را دید.

آخرین مطلب قابل توجه که باید به آن اشاره کرد این است که : گوشی Razr جمع و جورتر است،اما فاقد یک اسلات سیم کارت یا میکرو SD می باشد، بدان معنا است که شما ازحافظه ۱۲۸ گیگا بایتی موجود در نسخه انگلستان (و حافظه ۲۵۶ گیگا بایتی در امریکا و مناطق دیگر) بهرمند شده اید. Samsung Z Flip یک اسلات سیم کارت دارد ولی فاقد اسلات میکرو SD می باشد.

علاوه بر حسگرهای اثرانگشت،Razr 2020 یک اسکنر در پشت گوشی دارد،که خوشبختانه از سنسور متغیر در مدل قبلی خود بهتر می باشد.سنسورZ Flip در روی دکمه پاور قرار دارد،که به صورت عمده فروشی از Samsung Galaxy S10e وارد می شود،احساس سخاوتمندانه تری به اثر انگشت خوانی دارد.

صفحه نمایش Motorola Razr 2020 وSamsung Galaxy Z Flip

موضوع قابل بحث دیگر برای گوشیهای تاشو صفحه نمایش تاشویشان می باشد.به طوریکه گوشیهای تاشو چه Razr 2020 چه Z Flip هر دو صفحه نمایش داخلی شان از طول قابل مقایسه با صفحه نمایش گوشیهای هوشمند استاندارد نیست.متریالشون باعث این تفاوت شده است.

Razr 2020 صفحه نمایش ۶٫۲ اینچی P-OLED پلاستیکی نوع قبلی اش را حفظ کرده،که بسیار شبیه به Samsung Galaxy Fold می باشد.این گوشی باریک می باشد،و شما می توانید لولا و سطح زیرین گوشی را احساس کنید وقتی انگشتتان را روی آن می گذارید.صفحه نمایش این گوشی درست شبیه گوشیهای هوشمند دیگر عمل می کند.اگرچه ضخامتش در یک گوشی باریک با وضوح تصویر ۸۷۶×۲۱۴۲ پیکسلی جواب می دهد.در Razr 2020 ما متوجه شدیم که این ضخامت باید به قدری باریک باشد که ویدیو در ۷۲۰ پیکسلی روی یوتیوپ پوشش داده شود،و ما اگر این در مورد Razr 2020 درست باشد سورپرایز نخواهیم شد.

Z Flip یک صفحه نمایش AMOLED بزرگتر ۶٫۷ اینچی دارد – و همچنین Samsung ادعا می کند که آن از یک گلس قابل انعطاف بسیار نازک ساخته شده است که این یک توسعه ای است که تلفن سازان را وادار به تولید یک گوشی تاشوی عالی کرده است.اما این ادعا زیر سوال است،زیرا قطراتی اشک مانند توسط JerryRigEverything باعث شیارها و خراشیدگی هایی از مواد کدر شبیه صفحه نمایش پلاستیکی شده است.

Motorola ادعا می کند که در Razr 2020 پیشرفتهایی داشته است.به منظور صاف تا شدن گوشی یک طرح منحصر به فرد دارد که صفحه نمایش را به داخل لولا تا می کند.در Razr 2019 با باز شدن گوشی صدای لولای روغن نخورده قابل شنیدنی از گوشی به گوش می رسد،که Motorola ادعا می کند به شاخص کیفیت لطمه ای وارد نشده است،اما به هر حال در Razr 2020 نوع بی صداترش را ساخته اند.برای رکورد،Z Flip وقتی باز و بسته می شود صدایی ایجاد نمی کند.

شما مبلغ کمی بابت امتیاز تاشو بودن پرداخت می کنید:هر دو تلفن مقیاسهای محافظتی متفاوتی اطراف صفحه نمایش اصلی شان دارند که مانع رابط کاربری می شود.چانه ضخیم Razr قدیمی تر دسترسی به گزینه های جهت یابی نصب شده در پایین را کمی آزاردهنده می کند و همین امر ممکن است در مورد Razr 2020 نیز صادق باشد(وقتی گوشی را مورد بررسی قرار می دهیم خواهیم دید)،در حالیکه پلاستیک خیلی ضخیم Z Flip (اولین بار در Galaxy Fold اصلاح شده اجرا شد تا کاربران از لایه برداری محافظ صفحه جلوگیری کنند) در واقع مانع دکمه ها یا نوار جهت یابی می شود.

سرانجام،صفحه های جلو وجود دارد.وقتی که تا می شود،هر دو گوشی دارای صفحه نمایش های شیشه ای بسیار کوچک برای بررسی زمان دیدن اعلان ها و سلفی های پیش نمایش هستند.Razr 2020 یک صفحه نمایش بسیار بزرگتر ۲٫۷ اینچی (۸۰۰×۶۰۰) دارد،که به اندازه کافی خوب کار می کند و به لطف اندروید ۱۰ عملکرد بیشتری دارد،در حالیکه صفحه نمایش  ۱٫۱ اینچی (۱۱۲×۳۰۰) Z Flip به سختی برای ردیابی زمان کافی است،اگرچه نمی توانید از آن برای پیش نمایش سلفی استفاده کنید.

دوربین Motorola Razr 2020 و Samsung Galaxy Z Flip

هر دو گوشی استراتژی مشابهی را دنبال می کنند:نصب یک دوربین اصلی که می تواند برای سلفی گرفتن استفاده شود وقتی که تلفن بسته است(از طریق صفحات کوچک مزبور)،اما در درجه اول هنگام باز بودن تلفن عکس می گیرد.

Motorola Razr 2020 یک تک دوربین ۴۸ مگا پیکسلی با فرم ۱٫۷ روی قسمت بیرونی قرار داده است.این یک ارتقا بر روی شاتر ۱۶ مگا پیکسلی نوع قبلی اش می باشد،که ما متوجه شدیم سلفی های مناسبی می گیرد،اگرچه دوران سختی برای عکس گرفتن از دوربین جلو از طریق مینی نمایشگر داشت.وقتی گوشی کاملاً باز است،دوربین Razr 2019 به خوبی در روز روشن و در نور کم بطور بی نظیری عکس می گیرد.هنگامی که Razr 2020 را برای بررسی به بازار عرضه کردیم،می توانیم دوربین آن را به درستی ارزیابی کنیم.

Galaxy Z Flip حداقل بر روی کاغذ برنده می شود،زیرا کمبود موجودی به این معناست که ما بیش از یک دوره بررسی ۲۴ ساعته دست به تلفن نمی زنیم.اما لنزهای دو جانبه  اصلی ۱۲ مگا پیکسلی با فرم ۱٫۸ با لنزهای فوق عریض ۱۲ مگا پیکسلی با فرم ۲٫۲ باعث می شود که حداقل به لحاظ تنوع یک پکیج عالی باشد.

همچنین هر دو گوشی بالای صفحه نمایش داخلی شان برای چت تصویری،صحبت کردن یا فقط برای سلفی گرفتن دوربین جلوی کوچکتری دارند در حالیکه صفحه نمایش باز است.Razr 2020 دوربین ۲۰ مگا پیکسلی با فرم ۲٫۰ را بهبود بخشیده است که به اندازه کافی خوب و واضح است،که می تواند ثابت کند بهتر از دوربین ۱۰ مگا پیکسلی با فرم ۲٫۴ در گوشی Z Flip عکس برداری می کند.

براساس تجربه با عرضه تلفنهای قبلی از هر دو برند ما هنوز شرط می بندیم که Z Flip از نظر عملکرد دوربین از Razr 2020 بهتر عمل می کند،اما پیشرفتها در دوربین های بعدی ممکن است باعث رقابت تنگاتنگ شود.

کارایی Motorola Razr 2020 و Samsung Galaxy Z Flip

روی کاغذ،این یک مقایسه کاملاً روشن خواهد بود:Samsung Galaxy Z Flip یک تلفن بسیار قدرتمند ؟؟؟؟ می باشد.

Motorola Razr 2020 هنوز هم مشخصات قابل توجهی دارد،اما آنها کاملا در سطح گوشیهای پرچمدار گران قیمت نیستند.آن یک پردازشگر Qualcomm Snapdragon 765 G (یک ارتقا روی Snapdragon 710 در Razr 2019) ، یک پایه از رم ۶ گیگا بایتی و حافظه غیر قابل توسعه ۱۲۸ گیگا بایتی قرار داده است،اگرچه ورژنهای دیگر (شبیه یک گوشی عرضه شده در امریکا) با رم ۸ گیگا بایتی و حافظه ۲۵۶ گیگا بایتی به بازار می آید.

از سوی دیگر ، Z Flip چیپست Snapdragon 855 Plus ، رم ۸ گیگا بایتی و حافظه ۲۵۶ گیگا بایتی را قرار داده و روی فضای گوشی ممکن است بزرگترین امتیازش روی ورژنهای Razr 2020 باشد ، که نه می تواند در اشکال بزرگتر خریداری شود و نه می توان آنها را از طریق میکرو SD توسعه داد.

هر دو تلفن با اندروید ۱۰ خارج از جعبه می آیند،که انتظار می رود برای هر دو تلفن که در سال ۲۰۲۰ روانه بازار شود.Razr 2020 یک مزیت دارد که از آن به خاطر چیپست Snapdragon 765 گیگی آن تشکر می کنیم:اتصال ۵G ، که به گوشی اجازه می دهد به شبکه های sub-6 5G متصل شود.

باتری Motorola Razr 2020 و Samsung Galaxy Z Flip

در دستاورد دیگری از طرح ، Motorola Razr 2020 با یک باتری کوچکتر ۲۸۰۰ میلی آمپر نسبت به Galaxy Z Flip با ظرفیت ۳۳۰۰ میلی آمپر عرضه می شود.در حالیکه ما هیچکدام از تلفن ها را تست نکرده ایم ، این اعداد مطلق ما را بر این می دارد که عمر باتری طولانی تری را در گوشی تاشوی Samsung انتظار داشته باشیم.

فی نفسه ، این یک تفاوت در طرح بندی نیست : هر دو تلفن باتری ها را در بالا و پایین تلفن قرار داده اند. ما فقط می توانیم فرض را بر این قرار دهیم که آن یک فرصت است تا آنرا در فضای موجود قرار دهیم،و به نظر می رسد که Z Flip فضای بیشتری دارد.اما همچنین باید به الگوهای کاربردی توجه کنیم.

ظرفیت کمتر Razr 2020 خیلی هم ضایع نیست – در هر Motorola کاربران Razr 2019 اریجینال عادت دارند صفحه نمایش QuickView را چک کنند به جای اینکه تلفن هایشان را کاملاً باز کنند، که باعث صرفه جویی در مصرف باتری می شود.

هیچ کدام از تلفن ها شارژ خیلی سریع ندارند – Z Flip حداکثر ۱۵ وات در حالیکه Razr حداکثر ۱۸ وات است – اما گوشی تاشوی Samsung امکان شارژ بی سیم را دارد در حالیکه Motorola این آپشن را ندارد.

غذای آماده

در حالیکه Samsung Galaxy Z Flip هنوز در چندین مقوله (البته نه همه) تحت الشعاع Motorola Razr 2020 قرار دارد ، Razr تجدیدنظر شده نواقص قبلی اش را درست کرده است،و این بیشتر قابل مقایسه هستند – اگرچه هنوز گران است.ما باید مجدداً تکرار کنیم که گوشیهای تاشو روزهای ابتدایی هستند.این دو طرح این سوال را در ذهن شکل می دهند که گوشی های هوشمند چطور می توانند از دو جهت مختلف تا شوند؟

در پایان روز،این مسئله مهیج است.رقابت قیمتهای پایین تر،برانگیختن نوآوری،حذف کردن آنچه ما دوست نداریم.در حالیکه هر دو گوشی Razr 2020 و Z Flip آپشن هایی که ما دو دوست داریم را دارند،از جمله قابلیت تا شدن بنیادی و برخی ویژگیهای شسته و رفته که از قالب استفاده می کنند،هنوز چیزهای دیگری وجود دارد که ما می خواهیم،از جمله عمر باتری بهتر،حافظه قابل توسعه و یک جک هدفون(همیشه باید پرسید).

خوشبختانه اطلاعات به اندازه ای کافی است که به همه کمک کند که از بین این گوشیهای تاشو کدام یک را انتخاب کنند، اما همچنان امید به تلفنهای آینده می باشد.در سالهای آینده،ما سورپرایز نخواهیم شد اگر قابلیت تاشو بودن گوشی ها به تلفن های خیلی ارزانتر هم برسد تا زمانی که یک مزیت استاندارد باشد و عملکرد معمول تلفن های هوشمند را به قیمت های بالا نرساند.

اولین فرمت تاشو برای ورود به بازار از همه تلفنهای تاشو وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا