اخبار فناوری

گزارش مالی سه ماهه اول 2023 مایکروسافت اعلام شد: عملکرد منفی ویندوز، اما سطح مثبت و عملکرد Xbox

مایکروسافت امروز گزارش مالی سه ماهه اول سال مالی 2023 خود را اعلام کرد که درآمد کل آن 50.1 میلیارد دلار است. پیش بینی ها درآمد مایکروسافت برای آن دوره را 49.7 میلیارد دلار نشان می دهد که کمتر از میزان درآمد شرکت است. با این حال، سود خالص مایکروسافت نسبت به سال گذشته 14 درصد کاهش یافت. یکی از عوامل دخیل در گزارش این شرکت نتایج مثبت دستگاه هایی مانند سرفیس و ایکس باکس است در حالی که درآمد ویندوز منفی بوده است.

گزارش مالی سه ماهه اول مایکروسافت در سال 2023

در بخش رایانه های شخصی، مایکروسافت 13.33 میلیارد دلار درآمد داشت (این شرکت قبلاً درآمد 13 تا 13.4 میلیارد دلار را در این بخش پیش بینی کرده بود). این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ثابت ماند زیرا شرکت مستقر در ردموند در سه ماهه اول سال مالی 22 13.37 میلیارد دلار درآمد از این بخش کسب کرد.

به طور خاص، درآمد سرفیس و دستگاه (به استثنای کنسول های ایکس باکس) 2 درصد افزایش یافت که از انتظارات مایکروسافت برای “کاهش تک رقمی” پیشی گرفت. البته لازم به ذکر است که این اعداد قبل از انتشار هستند سرفیس پرو 9 و لپ تاپ Surface 5 تازه بدست آمده. مایکروسافت اکنون این بخش را به عنوان «درآمد دستگاه» و نه فقط سرفیس گزارش می‌کند. زیرا اکنون شامل درآمد حاصل از هولولنز و لوازم جانبی کامپیوتر می شود.

با این توضیحات انتظار می رود درآمد دستگاه ها در سه ماهه آینده کاهش یابد. مایکروسافت انتظار دارد درآمد مالی در سه ماهه دوم سال 2023 حدود 30 درصد کاهش یابد.

گزارش مالی سه ماهه اول مایکروسافت در سال 2023

گزارش مالی سه ماهه اول مایکروسافت در سال 2023

علاوه بر این، درآمد ویندوز 15 درصد کاهش یافت که نشان می دهد تقاضا برای لپ تاپ و رایانه های شخصی در حال کاهش است. در واقع، مایکروسافت تنها کاهش «تک رقمی» در بخش را پیش‌بینی کرده بود که این یک اشتباه نادر برای شرکت است. تنش‌های ژئوپلیتیک، تورم و چالش‌های زنجیره تامین همگی به مشکلات فروش رایانه‌های شخصی کمک می‌کنند.

درآمد محصولات تجاری ویندوز و خدمات ابری به دلیل تقاضای زیاد برای مایکروسافت 365، 8 درصد افزایش یافت. به طور مشابه، تبلیغات جستجو و اخبار از طریق Bing همچنان به رشد خود ادامه دادند، با افزایش درآمد بخش 16 درصد مطابق با انتظارات.

درآمد محصول سخت افزاری دیگر مایکروسافت، ایکس باکس، در این سه ماهه افزایش یافت. درآمد این بخش در حال حاضر 13٪ افزایش یافته است، در کنار کاهش 3٪ در درآمد محتوا و خدمات Xbox. مایکروسافت می‌گوید که این با «کاهش محتوای شخص اول و شخص ثالث، با ساعت‌های تعامل کمتر و درآمدزایی بیشتر، به‌ویژه با رشد اشتراک‌های Xbox Game Pass» جبران شد. به طور کلی، درآمد بازی‌های مایکروسافت نسبت به سال گذشته شاهد «رشد خفیف» است.

جالب اینجاست که ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت فاش کرد که “تقریبا نیمی از خریداران Xbox Series S تازه وارد اکوسیستم ما شده اند.این امر سرمایه گذاری مایکروسافت در ایکس باکس 299 دلاری را توجیه می کند.

به طور کلی، این یک سه ماهه درخشان برای مایکروسافت بود که رشد درآمد دو رقمی را عمدتاً در Azure، LinkedIn، Office 365 Commercial، محصولات مصرفی Office و Dynamics مشاهده کرد.

نظر شما درباره گزارش مالی سه ماهه اول سال 2023 مایکروسافت چیست؟

محمدصادق مجدی

محمدصادق مجدی هستم با بیش از 14 سال سابقه بازاریابی و تولید محتوای تکنولوژی برآنم که اطلاعاتم را با شما به اشتراک بذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا